Marie Montessori

Marie Montessori předstihla v mnoha směrech svoji dobu.

Narodila se v roce 1870 ve městě Chiaravalle v provincii v Itálii. V roce 1896  po ukončení studia medicíny se stala první Italskou lékařkou. V její klinické praxi ji klinická pozorování přivedla k analýze učení dětí. Svoji pozornost upřela na způsob jejich vývoje v závislosti na okolí, které je bezprostředně obklopuje. Marie Montessori je nositelkou Nobelovy ceny za mír z roku 1950.

Svoji metodu postavila na výsledcích své vědecké práce, která byla zaměřena na schopnost dětí přijímat téměř bez jakéhokoliv úsilí poznatky ze svého okolí a na jejich neúnavný zájem o práci s pomůckami. Všechno vybavení, všechna cvičení i techniku, kterou doktorka Montessori vyvinula, vychází z poznatků získaných při jejím pozorování dětí vyvíjejících činnost přirozeně a samostaně bez asistence dospělých.

Marie Montessori zemřela v holandském Noordwijku v roce 1952, její práce však žije dodnes. V USA je nyní téměř 5 000 soukromých a přibližně 200 státních Montessori škol. Školy Montessori existují po celém světě: v Rusku, na Taj-wanu, v Japonsku, v Koreji, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Německu, v jižní Africe, v  Tanzánii, v Mexiku, v Kolumbii, v Indii a v mnoha dalších zemích.