Praktický život

- zručnost každodenního života

Když dítě začne chodit do školky ve věku dvou a půl až tří let, oblast praktického života mu umožní propojení mezi domovem a školou. Ve třídě jsou nástroje přizpůsobené věku dítěte a skutečně fungují. Dítě je schopno vykonávat tytéž aktivity, které vidělo u dospělých: leštění, čištění, přelévání, a zametání. Tempo je volné a dospělý je na blízku, aby pomohl, je-li třeba, ale jinak nezasahuje.

Samozřejmě, že tříleté dítě více zajímá pohyb při mytí stolu než to, zda stůl bude čistý. Pohybem získá základní ovládání motoriky a koordinaci rukou a očí a to mu umožní úspěšně vykonávat složitější úlohy.

Ve třídě Montessori jsou čtyři rozdílné skupiny cvičení praktického života:

• osobní péče (zapínání knoflíků a zipů, česání, zavazování tkaniček atd.)
  • péče o prostředí (čištění, zametání, práce na zahradě, žehlení, leštění atd.)
  • rozvoj sociálních vztahů (pozdravení, obsluhování, přivítání, omluva, poděkování - "slušnost a zdvořilost")
  • pohyb (rovnováha "chůze po elipse", tichá hra atd.)